INSPIRACJA DO BADAŃ:
Rosnące wykorzystanie sztucznego światła w nocy i nowoczesny styl życia “ 24/7 ” doprowadziły jednostki do przyjęcia harmonogramów snu / czuwania, które są niezgodne z ich wewnętrznym zegarem biologicznym, który jest określany jako “ desynchronizacja dobowa ” ( Roenneberg i in., 2019 ).
PYTANIE DO STUDIUM:
Czy desynchronizacja okołodobowa jest czynnikiem ryzyka uszkodzenia męskiego rozrodu w parametrach nasienia i / lub hormonach rozrodczych?
PODSUMOWANIE ODPOWIEDZI:
Desynchronizacja okołodobowa koreluje ze zmniejszeniem liczby plemników, które uległo poprawie po osłabieniu desynchronizacji okołodobowej.
CO JUŻ ZNANE:
Desynchronizacja okołodobowa spowodowana pracą (praca zmianowa) i przyczynami niezwiązanymi z pracą jest powszechna na całym świecie i stwierdzono, że wiąże się ze zmniejszeniem płodności kobiet, ale nie jest jasne, czy szkodzi ona zdrowiu reprodukcyjnemu mężczyzn.
PROJEKT BADANIA, ROZMIAR, CZAS TRWANIA:
Przeprowadzono badania hybrydowe. (i) Badanie przekrojowe przeprowadzone na 1346 Chińczykach w 2007 r. wykorzystano do przeanalizowania związku między biomarkerami nasienia / hormonów a związaną z pracą desynchronizacją okołodobową, którą podzielono na rotacyjną pracę zmianową i stałą pracę zmianową w porównaniu z pracą bez zmianową. (ii) Kohortę 796 chińskich studentów w latach 2013-2014 wykorzystano do przeanalizowania związku między biomarkerami nasienia / hormonów a niezwiązaną z pracą desynchronizacją okołodobową (między dniami szkolnymi a dniami wolnymi). (iii) Biomarker zidentyfikowany jednocześnie w obu populacjach został dodatkowo zweryfikowany u samców myszy C57BL / 6J trzymanych w warunkach symulujących desynchronizację okołodobową.
GŁÓWNE WYNIKI I ROLA PRZYPADKU:
Wśród biomarkerów nasienia / hormonów stwierdzono, że liczba plemników była niższa u pracowników zmianowych, którzy mieli większe ryzyko niskiej
liczby plemników, określonej przez chińskie Ministerstwo Zdrowia (całkowita liczba plemników / ejakulatu <120 10 6)
niż pracownicy bez zmian (iloraz szans ¼ 1,26; 95% CI 1,05–1,52).