Czas gdy nasze pociech wyciszały się przed snem przy kolorowankach, tradycyjnej lekturze czy np. układankach, powoli w zależności oczywiście od domów odchodzą w zapomnienie. Często ostatnie chwile dnia poświęcane są na gry, bajki, książki ale na nośnikach elektronicznych oraz na serfowaniu po internecie, mediów społecznościowych. Rozwój elektrotechniki kieruje również już edukację szkolną w kierunku nośników cyfrowych, co sprzyja powyższym trendom. Wiedząc, że sen pełni strategiczną funkcję w rozwoju i utrzymaniu zdrowie poprzez wpływ na regenerację, relaksację organizmu, łącznie z elementami stymulacji gospodarki hormonalnej itp. W sposób mniej lub bardziej świadomy aprobując lub nawet prowokując sytuacje, poprzez identyczne postępowanie. Jako dorośli „odpowiedzialni rodzice – opiekunowie”, przyczyniamy się do coraz szerszego zjawiska wśród dzieci, młodzieży i nie tylko, związanego z bezsennością której objawami są stany depresyjne.

Kierunek rozwoju cywilizacji nie wykona, żadnego drastycznego kierunku, elektroniczne urządzenia będą jeszcze szerzej otaczały naszą przestrzeń. Więc ważne jest, aby zrozumieć ich wpływ na sen i znaleźć sposób na równowagę.

Niebieskiego światła i jego wpływ na organizm…

Urządzenia elektroniczne emitują sztuczne niebieskie światło – źródłem najczęściej są diody LED, które może tłumić uwalnianie hormonu indukującego sen, melatoniny. To z kolei może i zakłóca biologiczny zegar dobowy organizmu, którego zadaniem jest sygnalizowanie, o czasie na sen i przebudzenie. Im więcej czasu nasz dzieci spędzają przed sztucznym, agresywnym, nie naturalnym źródłem światła, szczególnie po zmierzchu, tym większe zaburzenie w uwalnianiu melatoniny – „hormonu snu”. Sen po takiej ekspozycji świetlnej jest prawdziwym wyzwaniem, finalnie dzieci te śpią krótko, pytko nie wchodząc w głęboką fazę snu która jest ma strategiczne działanie dla naszej jakości życia.

Równowaga …

Sposobem na wartościowy i jakościowy sen jest minimalizowanie, dziennego czasu spędzanego przed urządzeniami elektronicznymi, a na pewne na dwie – trzy godziny przed snem wyeliminowanie go całkowicie. Oferując naszym pociechom przyjemną rodzinną atmosferą z tradycyjną książką w ręku a jak już musi nas otaczać technika, niech są to książki, audycje, słuchowiska z radia czy audiobooka – stymulujące wyobraźnie i relaksujące.

Ograniczenie całkowitego dziennego czasu ekranu może pomóc w rozwiązaniu problemów ze snem, ale co najważniejsze, ograniczenie używania tuż przed snem może odegrać kluczową rolę w szybszym zasypianiu nastolatków i poprawie jakości snu. Rozważ ustawienie godziny policyjnej na jedną do dwóch godzin przed snem (im wcześniej, tym lepiej). Stwórz pozytywną dla snu atmosferę w sypialni , zachęcając nastolatki do czytania przed snem, zamiast pisać SMS-y, aby się zrelaksować. Niektórzy rodzice wprowadzają zasady dotyczące sypialni bez technologii – zakaz korzystania z telewizora, komputera lub smartfona w sypialni, przynajmniej w nocy.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Instagram